Do czytania i zwiedzania

Przypominamy, że Gminna Biblioteka Publiczna w Tworogu oferuje najnowszą książkę poświęconą gminie Tworóg, autorstwa Edwarda Wyżgoł. Jest to zarazem pierwsza kolorowa publikacja formatu A4 w formie albumowej. Nosi ona tytuł „Tworóg. Urokliwy zakątek Śląska”. To z pewnością obowiązkowa pozycja, która powinna się znaleźć na półce każdego amatora turystyki i kolekcjonera lokalnych „perełek” wydawniczych. W książce zamieszczono dziesiątki kolorowych fotografii uzupełnionych informacją historyczną, aktualnymi mapami, ciekawostkami dotyczącymi gminy, jej charakterystyki, a nawet przeglądem lokalnych produktów i oferty kulturalnej.

– Mam nadzieje, że barwna publikacja przyczyni się do rozwoju ruchu turystycznego na naszym terenie. Gmina Tworóg to miejsce do zwiedzania, do odpoczynku, sportu i rekreacji. Warto do nas zajrzeć – mówi wójt, Eugeniusz Gwóźdź. Na atrakcyjność obszaru wpływa z pewnością położenie – na uboczu śląskich aglomeracji. Ogromną zaletą są walory przyrodnicze – lasy zajmują ponad 70 procent powierzchni gminy Tworóg. Przebiegają tędy szlaki rowerowe i piesze. – Ciekawy zakątek stanowią również nieodkryte dotychczas, zarządzane przez Nadleśnictwo Brynek śródleśne stawy paciorkowe (tzw. Stawy Szkarotkowe) w Połomii, wokół których można utworzyć nowe szlaki turystyki pieszej i rowerowej, prowadzące aż do zalewu na rzece Brzeźnica i ośrodka campingowego z kąpieliskiem i przystanią kajakową. Miejsca te mogą stanowić magnes dla poszukujących spokoju i ciszy turystów z zatłoczonego, gwarnego Śląska – mówi autor książki, Edward Wyżgoł. Do bezdyskusyjnych zalet gminy, które również znalazły swoje odbicie w publikacji, należą liczne zabytki, wśród których prym wiedzie zespół pałacowo-parkowy w Brynku oraz pałac w Tworogu, obecnie budynek Urzędu Gminy, nalężący dawniej do rodu Hohenlohe-Ingelfingen – właścicieli ziemi tworosko-koszęcińskiej.

Książka ukazała się w grudniu. Równolegle na rynku pojawiła się jej „siostra bliźniaczka” – publikacja albumowa dotycząca Koszęcina („Koszęcin. Śląska stolica pieśni i tańca”), uzupełniająca wiedzę czytelnika na temat turystycznych walorów okolicy. Ją również można znaleźć w tworogowskiej bibliotece. Obydwie pozycje to kontynuacja cyklu ilustrującego najpiękniejsze zakątki powiatu tarnogórskiego. Zapoczątkowała go publikacja „Świerklaniec. Śląska perełka” tego samego autora, która zdobyła I miejsce na 23. Międzynarodowych Targach Turystyki GLOBalnie 2017. Wszystkie te publikacje rekomendowane są przez Śląską Izbę Turystyki oraz Izbę Turystyki Rzeczypospolitej Polskiej.

                                                                                                        

Opublikowano
Umieszczono w kategoriach: Biblioteka
Skip to content