Piknik pełen inspiracji

kolaż wybranych zdjęć ilustrujący piknik pełen inspoiracji

28 października Gminny Ośrodek Kultury w Tworogu gościł uczestników rajdu rowerowego „Na kole do Donnersmarcka”. Piętnastokilometrowa wyprawa miała metę na placu obok GOK-u. Na naszej sali widowiskowej czekał ciepły posiłek i mnóstwo dodatkowych atrakcji, które umiliły naszym gościom odpoczynek. Stowarzyszenie LGD „Leśna Kraina Górnego Śląska” rozlosowało nagrody-niespodzianki, a Gmina Tworóg podsumowała cykl wystaw lokalnych artystów, którzy prezentowali swoje prace na holu Urzędu Gminy pod wspólną nazwą COV/ART. Była również fotobudka oferująca oryginalną pamiątkę z rajdu, a na najmłodszych czekała interaktywna mata edukacyjna.

Sobotni „Piknik pełen inspiracji” rozpoczął się pod Urzędem Gminy w Tworogu odsłonięciem muralu. Zaprojektowała go nasza plastyczka – Jolanta Warzecha, której składamy ogromne gratulacje! Projekt powstawał w murach GOK-u, mieliśmy więc niepowtarzalną okazję obserwacji artystki w trakcie pracy. Uwierzcie nam na słowo, to było bardzo trudne i pracochłonne zadanie. Tym bardziej cieszymy się, że praca została wyróżniona a realizacja projektu sfinansowana przez organizatora konkursu – Stowarzyszenie LGD „Leśna Kraina Górnego Śląska” .

Realizatorem projektu jest Łukasz Zasadni. Mural powstał na ścianie budynku przy ul. Zamkowej 37. Grafika w malarski sposób nawiązuje do historii i walorów gminy. Na pierwszym planie po lewej widać koło młyńskie i worki z mąką. To nawiązanie do działających dawniej na obszarze gminy kilku młynów napędzanych kołem wodnym. Worki ze świeżą mąką można również interpretować jako symbol smacznego, tradycyjnego chleba, który po dziś dzień jest wypiekany w naszych piekarniach. Po prawej stronie muralu widać kowala pracującego przed swoją kuźnią. To właśnie hutnictwo w dolinie Małej Panwi był główna przyczyna rozwoju osadnictwa na tych terenach. W tle muralu widać nasz największy atut przyrodniczy – gęste lasy, które zajmują ponad 70. procent powierzchni gminy.

Na temat muralu i sobotniego „Pikniku pełnego inspiracji” czytajcie więcej w wydawanym przez GOK miesięczniku „TWG Kurier”:

ODSŁONIĘCIE MURALU
NA KOLE DO DONNERSMARCKA

Skip to content