Historia Biblioteki

Gminna Biblioteka Publiczna w Tworogu działa od 15 lutego 1949 roku, pierwszy zapis w księgach inwentarzowych opieczętowany jest owalną pieczęcią z godłem o treści Zarząd Gminy Tworóg powiat Gliwice. Od roku 1954 nosiła nazwę Gromadzkiej Biblioteki Publicznej, co związane było z podziałem administracyjnym kraju utworzeniem gromad w miejsce gmin. Swą pierwszą siedzibę miała w prywatnym domu państwa Kostyrów obecnie ulica Zamkowa 25. Kolejną siedzibą od roku 1956 był Zamek obecna siedziba Urzędu Gminy. W roku 1980 Bibliotekę przeniesiono do budynku Gminnego Ośrodka Kultury, gdzie znajduje się do chwili obecnej.

W latach siedemdziesiątych działały punkty biblioteczne w poszczególnych sołectwach. Punkty te funkcjonowały w świetlicach, remizach strażackich oraz klubach RSW Prasa-Książka-Ruch. Punkt biblioteczny w miejscowości  Koty działał do roku 1989. W wyniku kolejnych zmian administracyjnych i terytorialnych w kraju (rok 1973: likwidacja gromad i utworzenie gmin; rok 1975: zmiana zasad podziału terytorialnego z organizacji trzystopniowej na dwustopniową, likwidująca powiaty; rok 1977 łączenie małych gmin) gmina Tworóg została połączona z gminą  Krupski Młyn. W wyniku tych zmian również sieć  biblioteczna ulegała zmianom. W roku 1989 w skład Gminnej Biblioteki Publicznej wchodziły filie w Wojsce,  Boruszowicach, Ziętku oraz utworzona w tym samym roku  filia w Potępie. W roku 1991, w wyniku podziału  terytorialnemu gmin, filie w Ziętku i w Potępie zostały włączone do nowo utworzonej gminy Krupski Młyn. Od 1991 roku po dzień dzisiejszy sieć biblioteczna to centrala w Tworogu i filie w Boruszowicach i w Wojsce.

Z dniem 01.01.1993 roku Gminna Biblioteka Publiczna w Tworogu Uchwałą Rady Gminy nr XXIV/178/92 z dnia 26 listopada 1992 roku została połączona z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Tworogu, przyjmując nazwę Gminny Ośrodek Kultury w Tworogu. W tej strukturze działa do chwili obecnej.

Rok 2012, po sześćdziesięciu latach działalności Biblioteki, zamknął się stanem księgozbioru w liczbie 15959 woluminów. Zarejestrowano ogółem 805 czytelników. Udostępniono 12800 woluminów. Bibliotekę odwiedziło 7919 czytelników. Obecnie placówka może poszczycić się bogatym księgozbiorem, zaspokajającym potrzeby jej czytelników. Posiada trzy stanowiska z bezpłatnym dostępem do Internetu. Zbiory są opracowywane w programie bibliotecznym Sowa2. Każdy mieszkaniec nie wychodząc z domu, może sprawdzić czy w tworoskiej bibliotece znajduje się szukana książka. Aby przejść do katalogu, wybierz z menu opcję "Działalność biblioteczna > Katalog".