Podsumowanie Tygodnia Bibliotek

uczestnicy rajdu rowerowego odjazdowi bibliotekarze. zdjęcie wykonano w bibliotece w boruszowicach

W terminie od 8 do 15 maja obchodzono XX Ogólnopolski Tydzień Bibliotek. Hasło promujące tegoroczną edycję brzmiało: Twoja, moja, nasza biblioteka! Z takim właśnie przekonaniem zachęcaliśmy Was do czytania książek i regularnego odwiedzania biblioteki – miejsca otwartego dla Was i na Was.  

Jak świętowaliśmy w Tworogu? Gminna Biblioteka Publiczna w Tworogu przez cały tydzień zachęcaliśmy Was do aktywności czytelniczej, ale też sportowej. 8 maja w wybranych miejscowościach gminy oraz na naszej stronie internetowej umieściliśmy zagadki literackie. Waszym zadaniem było odnalezienie ich w terenie oraz rozwiązanie. Na osoby, które podołały wyzwaniu czekały upominki. – W naszej zabawie chodzi o promocję czytelnictwa jako sposobu na intelektualną rozrywkę, która może nam towarzyszyć w podróży i na wycieczce. Równocześnie chcemy w ten sposób zachęcać całe rodziny do aktywności rowerowej – wyjaśniają bibliotekarki.

Zagadka literacka - słowne równanie
Słowne równanie. Ten rebus wymyślił Julian Tuwim – utalentowany poeta dwudziestolecia międzywojennego, człowiek o niezwykłym poczuciu humoru. Kojarzony jest głównie z wierszykiem o lokomotywie, która ruszyła po szynach ospale oraz grupą Skamandrytów. Tymczasem i on od zagadek nie stronił, czego przykład stanowi pomysłowy, chociaż trudny dzisiaj do rozwiązania rebus jego autorstwa. Na naszej zagadkowej trasie umieściliśmy również wykreślanki z ukrytymi tytułami literatury klasycznej, krzyżówkę kryminalną oraz dublet, czyli drabinę słowną. Czy wiecie, że ojcem „drabin słownych” jest znany pisarz Lewis Carroll? To autor „Alicji w krainie czarów” wymyślił zabawę w 1879 r.

W środę 10 maja w sali konferencyjnej GOK-u odbyła się XV edycja Powiatowego Konkursu Literackiego „Czytanie to najlepszy sposób uczenia się”. Tematem konkursu były pierwszy i drugi tom cyklu fantasy „Dziedzictwo” autorstwa Christophera Paoliniego. Konkursu zorganizowaliśmy wspólnie z SP w Tworogu. Wzięło w nim udział 7 szkół z powiatu tarnogórskiego. Fotorelacja na twg-kurier.pl

Z kolei 11 maja „Odjazdowi bibliotekarze” zorganizowali rajd rowerowy „Książka na kole”. Rajd zorganizowano przy współpracy z Lokalną Grupą Działania „Leśna Kraina Górnego Śląska” w ramach projektu promującego aktywność rowerową TRASA. Uczestnicy otrzymali gadżety rowerowe. Grupa, wyposażona w chorągiewki z hasłem „odjazdowy bibliotekarz”, wyruszyła spod Gminnego Ośrodka Kultury w Tworogu do biblioteki w Boruszowicach. Następnie udaliśmy się do starej papierni. Mieszkaniec sołectwa, pan Andrzej Ecler opowiedział o zabytkowych zabudowaniach nawiązując do historii Solarni. Bardzo dziękujemy za inspirującą opowieść! Ostatnim punktem była malownicza Mikołeska. Nasze rowerowe zmagania możecie zobaczyć TUTAJ.  

Dziękujemy wszystkim miłośnikom książek, zagadek i rowerów za kreatywny, trochę sportowy i miło wspominany Tydzień Bibliotek w Tworogu.

Skip to content