Świętujcie z nami

Dziś przypada Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich, święto organizowane jest przez UNESCO w celu propagowania czytelnictwa, edytorstwa i ochrony praw własności intelektualnej. Pomysł na święto książki powstał w Katalonii i oficjalnie po raz pierwszy obchodzony był w Hiszpanii w 1930 roku, w pozostałych krajach od roku1964.  

Data 23 kwietnia nie jest przypadkowa, w tym dniu, w 1564 roku urodził się William Szekspir i tego samego dnia w 1616 roku zmarł. Jest to symboliczna data dla literatury, w tym dniu przypadają urodzin również innych wybitnych autorów. W związku ze świętem przyznawany jest również tytuł Światowej Stolicy Książki. Inicjatywa ustanowienia Światowej Stolicy Książki została wprowadzona na mocy rezolucji Konferencji Generalnej UNESCO w 2001 r. Pierwszym miastem, które go otrzymało był Madryt, natomiast 24 czerwca 2014 r. tytułem tym został uhonorowany Wrocław. W tym roku status ten przypadnie stolicy Gruzji Tibilisi. Tbilisi jest 21 miastem, które uzyskało tytuł Światowej Stolicy Książki.

My przy okazji dzisiejszego święta zachęcamy Was do podzielenia się z nami Waszymi ulubionymi książkami. Jakie jest wasze top 10 najlepszych książek? Piszczcie w komentarzach. Dla porównania przedstawiamy poniżej nasz Książkowy Top 10, czyli przegląd najchętniej wypożyczanych książek w Gminnej Bibliotece w Tworogu w 2020 roku. Pamiętajcie, że czytając książki możemy poznawać świat i podróżować pomimo dystansu.

  1. Życie na zamówienie, czyli Espresso z cukrem – Karolina Wilczyńska
  2. Zły wilk – Nele Neuhaus
  3. Miłość według przepisu, czyli słodko gorzkie cappuccino – Karolina Wilczyńska
  4. Rana – Wojciech Chmielarz
  5. Spełniony sen – Izabella Frączyk
  6. Szczęście przy kominku – Gabriela Gargaś
  7. Najmilszy prezent – Agnieszka Krawczyk
  8. Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych ludzi – Rafał Kosik
  9. Byłam kochanką arabskich szejków – Laila Shukri
  10. Świąteczny sekret – Krystyna Mirek
Opublikowano
Umieszczono w kategoriach: Biblioteka
Skip to content