Tydzień bibliotek 2023

Moja, Twoja, Nasza. Plakat na tydzień bibliotek 2023, kolorowe odciski palców, kolory czerwony, zielony, biały, żółty, różowy.

W dniach 8-15 maja 2023 obchodzimy Tydzień Bibliotek. Hasło tegorocznej edycji brzmi „Moja, Twoja, Nasza – Biblioteka!” Ponieważ biblioteka jest otwarta dla wszystkich i zawsze można znaleźć w niej coś ciekawego dla siebie. BIBLIOTEKA jest jak przyjaciel, z którym dobrze spędza się czas. Z tej okazji przygotowaliśmy dla Was grę terenową. Na terenie gminy w wyznaczonych miejsca czekają na Was zagadki do rozwiązania. Zachęcamy was do odwiedzenia tych miejsc na rowerze podczas wspólnej rodzinnej wycieczki. Żeby nie było za łatwo miejsca ukrycia zagadek zaszyfrowaliśmy wierszem.

Miejsca można odwiedzać w dowolnej kolejności, swoimi rozwiązanymi zagadkami pochwalcie przychodząc do biblioteki w Tworogu. Nagrodą niech będzie satysfakcja i książka do odbioru w bibliotece.

 1. Między rokiem 1431 a 1433 okolica została najechana przez husytów. Doszczętnie złupili oni kwitnącą wówczas wioskę i znajdujący się w niej kościół parafialny.

Szukajcie miejsca gdzie:

–Pyszne kołocze i torty kupicie–

 • ″Żeby człowiek nie myślał, że jest doskonały i żeby nie miał złudzeń, że się z Bogiem zbratał,
  że wszystkie mu zwierzęta będą się kłaniały i uznają, że właśnie on jest panem świata –
  żeby więc człowiek nie wpadł w samouwielbienie, by poznał jak ułomna jest jego istota Bóg dał
  mu przykazania, rozum i sumienie, a gdy to nie pomogło wtedy stworzył …” Franciszek Jan Klimek

Szukajcie miejsca gdzie:

– Gdy czas na zabawę świetnie się bawimy i  z naszymi paniami pilnie się uczymy–

 • Według niemieckiego językoznawcy Heinricha Adamy’ego nazwa miejscowości pochodzi od staropolskiej nazwy lasu iglastego – boru.

Szukajcie miejsca gdzie:

–Gdy jej próg przekroczysz to jakbyś do krainy bajek wskoczył–

 • Powstała jako osada przy kuźnicy żelaza założonej na rzece Stole i datowanej na 1530 r. Z początku wchodził w skład cesarskich dóbr toszecko-pyskowickich, którymi na przełomie XVI i XVII w. Zarządzała rodzina Redern najpierw dzierżawiąc je od Habsburgów, a następnie wykupując na własność. Pierwszymi prywatnymi właścicielami miejscowości  jako ośrodka samodzielnych dóbr była pochodząca z Tyrolu rodzina Colonna-Fels.

Szukajcie miejsca gdzie znajduje się:

– Klasycystyczna rezydencja, zbudowana na planie prostokąta z balkonem wspartym na kolumnach–

 • Nazwa wsi pochodzi od polskiej nazwy określającej wojsko i oznaczała osadę o charakterze militarnym, w której stacjonowali wojowie-rycerze.

Szukajcie miejsca gdzie:

–Hokus pokus, czary mary dziś jej nie ma są wagary–

Życzymy miłej zabawy i zapraszamy do świętowania.

Skip to content