Przekazujemy Państwu niezwykłą pozycję – książkę skierowaną do dzieci z Ukrainy, które w ostatnich tygodniach wraz z rodzinami zmuszone były opuścić swoje domy i osiedlić się w Polsce. Bajka terapeutyczna „Ola, Borys i nowi przyjaciele” opowiada historię ukraińskiego rodzeństwa, przed którym stoi nie lada wyzwanie – odnalezienie się w nowej rzeczywistości, nauka języka, poznawanie polskich liter, miejsc, ludzi. Książka wkrótce ukaże się w druku. Będzie dostępna za darmo. Tymczasem przekazujemy publikację do pobrania w formacie PDF w wersjach językowych: po ukraińsku i po polsku (dostępne są również tłumaczenia w języku rosyjskim i angielskim na stronie Uniwersytet SWPS)
Książka kierowana jest do dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym (4–7 lat). Mali czytelnicy z Ukrainy mogą utożsamiać się z bohaterami bajki – Olą i jej bratem Borysem, którzy właśnie przyjechali do Polski i oswajają się z nową rzeczywistością. Dzięki temu proces nauki języka, miejsc, ludzi i codziennych rytuałów w obcym kraju może być dla nich łatwiejszy. Przeżywają bowiem podobne rozterki, co Ola i Borys: chcieliby uczyć się, bawić i poznać nowych przyjaciół, jednocześnie jednak nowa rzeczywistość przytłacza ich i onieśmiela.
Mimo że książka jeszcze nie zdążyła ukazać się w druku (od 18 marca 2022 r. dostępna jest w wersji elektronicznej na stronach Wydawnictwa Uniwersytetu Wrocławskiego), zebrała już pierwsze pochwały i pozytywne recenzje od najważniejszych, młodych odbiorców. Ukraińscy rodzice, którzy pobrali bajkę i przeczytali ją swoim dzieciom, dziękują w mediach społecznościowych za publikację i relacjonują, że ich dzieci przyjęły ją z ogromnym zaciekawieniem, a Ola i Borys stali się ich przewodnikami po Polsce. Książka powstała dzięki inicjatywie dr hab. Justyny Ziółkowskiej, prof. Uniwersytetu SWPS, opiekunki Koła Naukowego Psychologii Klinicznej na Wydziale Psychologii we Wrocławiu Uniwersytetu SWPS oraz zaangażowaniu studentów psychologii. Fakt, że publikacja powstała tak szybko, jest wynikiem ich wytężonej, charytatywnej pracy, którą zespół wykonywał wieczorami, by bajka mogła trafić już do pierwszych ukraińskich rodzin przekraczających polską granicę. Wkrótce książka ukaże się w wersji animowanej na platformie YouTube. Szczegół na stronie Uniwersytet SWPS
Poniżej pliki do pobrania w języku polskim i ukraińskim