Walentynki z książką – to nie musi być randka w ciemno!

Walentynki z książką, otwarta książka z tekstem, serduszka.

Święto zakochanych kojarzy nam się głównie z romantyczną randką, czekoladowymi serduszkami czy drobnymi upominkami od serca. W naszej bibliotece również czekają na Was walentynkowe podarki w postaci książek o miłości. Wybraliśmy dla Was specjalne tytuły na walentynkowy wieczór i nie tylko. Proponowane pozycje nie koniecznie przepełnione są gorącymi romansami, ale bez wątpienia są pełne miłości. Sami wybierzcie, z którą z nich spędzicie walentynki. A kto wie, może ta przygoda przerodzi się w płomienny romans.

„Pokuta” Ian McEwan

W pewien upalny ranek 1935 roku trzynastoletnia Briony Tallis jest przypadkowym świadkiem sceny miłosnej między swoją starszą siostrą, Cecilią, a synem sprzątaczki, Robbiem. Wyobraźnia podsuwa jej najrozmaitsze interpretacje tego, co widziała. W końcu dziewczynka na głos wyraża to, co sobie dopowiedziała, i skazuje w konsekwencji niewinnego człowieka na więzienie. To ostatni wieczór, kiedy rodzina Tallisów stanowi jedność.

To historia o winie i odkupieniu, o nienawiści i wybaczeniu, o wojnie i o miłości w wielu wymiarach. W książce znajdziemy mnóstwo opisów, które tworzą niesamowity klimat. Czytając tą powieść nie będziecie czuć nudy, a z każdą stroną wciągnie Was coraz bardziej.

„Słowik” Kristin Hannah

Dwie siostry, Isabelle i Vianne, dzieli wszystko: wiek, okoliczności, w jakich przyszło im dorastać, i doświadczenia. Kiedy w 1940 roku do Francji wkracza armia niemiecka, każda z nich rozpoczyna własną niebezpieczną drogę do przetrwania, miłości i wolności.

„Słowik” to opowieść o sile, odwadze i determinacji kobiet. Nowa rzeczywistość testuje ich siłę, determinację i odwagę. Temat II wojny światowej został tu przedstawiony z punktu widzenia kobiet, ich heroicznej walki, trudnych decyzji.  Czy w czasie wojny jest czas na miłość? Kristin Hannah ukazuje nam miłość siostrzaną, niezwykle trudną miłość ojca do córek, ale również motyw zakazanego uczucia i pierwszego zakochania. Książka emocjonalna i wielowątkowa, która na długo zapada w pamięć.

„Hannibal po drugiej stronie maski” Thomas Harris

Dzieciństwo Hannibala Lectera było cudowne. Żył na pięknym dworze, miał wspaniałą służbę i nauczyciela, a do tego kochającą rodzinę. Niestety, II wojna światowa zniszczyła sielankę. Po wydarzeniach, które miały miejsce chłopiec już nigdy nie był taki sam. Wraz z upływem lat zaczyna odkrywać sekret, który był tak przerażający, że przez kilka lat wypierał go z własnej pamięci.

Coś dla fanów mocniejszych wrażeń. Klimatyczna i mroczna opowieść zabiera nas do momentu, w którym narodził się Hannibal, jako potwór. Historia jednocześnie przerażająca, okrutna, ale również piękna. Hipnotyzuje elegancją i wyrafinowanym smakiem.

„Anna Karenina” Lew Tołstoj

Anna Karenina wiedzie dostatnie, stabilne i nieco nudne życie u boku dużo starszego męża. Piękna młoda kobieta spełnia się, jako matka, ale nie stroni też od przyjęć, jest uwielbiana na petersburskich salonach. Spokój znika wraz z pojawieniem się hrabiego Wrońskiego, który wprowadza w życie Anny namiętność, jakiej nigdy nie zaznała. I zniszczenie, którego nie da się cofnąć.

Ponadczasowa opowieść o kobiecie rozdartej między miłością a poczuciem obowiązku. Rozdarta między miłością do dziecka a namiętnością do mężczyzny, Anna miota się między swoimi pragnieniami. Klasyk, do którego chętnie się wraca.

„Ania” Grzegorz Kubicki i Maciej Drzewicki

Łobuziara z urodą nastolatki i głosem Jana Himilsbacha. Pojawiła się w polskim kinie znikąd i od razu stała się fenomenem.  Utożsamiała „polski sen lat 90.” była idealną dziewczyną z sąsiedztwa.  Ania Przybylska została „Królową Serc”.

To pierwsza biografia Anny Przybylskiej, zaakceptowana przez jej rodzinę, zawierająca opis jej prawdziwego życia. Książka przedstawia autentyczny sposób bycia, ciepło i jej dystans do świata. Mimo że życie aktorki skończyło się przedwcześnie w książce można odnaleźć mnóstwo miłości i humoru. To książka, przy której uronimy i łzę, ale i będziemy się śmiać do łez.

„Labirynt duchów” Carloz’a Ruiz’a Zafona

Barcelona, lata pięćdziesiąte ubiegłego stulecia, mroczne dni reżimu generała Franco. Alicja Gris jest piękną, inteligentną i pozbawioną skrupułów agentką. Pewnego dnia otrzymuje zlecenie z najwyższych sfer władzy. Sprawa jest ściśle tajna i dotyczy tajemniczego zniknięcia ministra kultury Mauricia Vallsa.

Książka Carloz’a Ruiz’a Zafona to propozycja, którą doceni zarówno wielbiciel prozy pisarza, jak i czytelnik, który po raz pierwszy zetknął się z tym autorem. ”Labirynt Duchów” to powieść, której nie da się zaszufladkować. Stanowi koniec cyklu Cmentarza Zapomnianych Książek, jednak można ją czytać niezależnie od pozostałych części. Znajdziemy w niej zarówno mroczny kryminał jak również poruszającą powieść obyczajową. Książka prowadzi nas przez niezwykły świat Zafona, który jak nikt inny pokazuje, że książki to magia, której próżno szukać gdzie indziej.

„Wichrowe wzgórza” Emily Jane Bronte

Earnshaw przywozi do domu bezdomnego, cygańskiego chłopca, którego znalazł na ulicach Liverpoolu i nakazuje własnym dzieciom traktować go jak brata. Pomiędzy przybyszem a małą Cathy rodzi się więź tak silna, że z czasem przestają się liczyć nie tylko z konwenansami, ale i z ludźmi, wśród których żyją.

Niezwykła sceneria wrzosowisk Yorkshire gdzie toczą się losy trzech pokoleń rodziny Earnshawów. Namiętność, która obnaża mroczną stronę ludzkiej natury. Odrzucona miłość i okrutna zemsta. Klasyka, która świetnie oddaje czasy XIX wiecznej Anglii.

Skip to content